Obezita u psů

28.03.2022

Obezitu u psů není radno podceňovat, často vede k řadě zdravotních komplikací. Někteří psi mohou mít sklony k přejídání, které mohou vést k nadváze nebo obezitě. Pokud je tělesná hmotnost psa o pět až 20 procent vyšší než ideální hmotnost, hovoříme o nadváze. Pokud je hmotnost vyšší o 20 nebo více procent než normální váha, trpí pes obezitou. Kromě stravy je kondice ovlivněna plemenem psa, genetickými předpoklady, pohlavím, věkem a životním stylem. Obezita zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob a způsobuje zhoršené dýchání nebo problémy s pohybovým aparátem (nadměrné zatížení kloubů). Proto je dobré sledovat kondici pejska, to nám umožní v případě ,,přibírání,, včas zasáhnout a vyhneme se tak jak zdravotním komplikacím, tak i náročnému shazování přebytečných kil 😊

Jak poznáme, že pes váží příliš?
Na jedné straně samozřejmě pravidelným vážením psa. Pokud váha pokaždé ukáže vyšší hmotnost, je velmi pravděpodobné, že Váš pes pomalu přibírá. Výjimkou jsou rostoucí mladí psi. Obecně platí, že pes je považován za obézního, když už není možné nahmatat žebra a pas už není vidět. Při pohledu z boku by spodní linie břicha měla od žeber k bokům mírně stoupat a ne vést (téměř) rovnoběžně s podlahou. Tukové polštářky v bederní oblasti jsou dalším znakem psa s nadváhou. Nejčastěji používanou - a pravděpodobně nejobjektivnější - metodou hodnocení je stanovení stavu výživy pomocí Body Condition Score (BCS, index tělesné kondice). Ten je založen na vizuálním posouzení a pohmatu tělesného tuku na hrudníku, v pase a na páteři.

Vyvážená strava 
V případě obezity lze snížit krmnou dávku, ne však o moc, mohlo by dojít k její nevyváženosti. Nejlepší cestou je začít pracovat s energetickou hodnotou krmné dávky. Vyhneme se tak tomu, že bude pes trpět pocitem nenasycenosti a hladu. Nejčastější chybou je krmení ad libitum, to znamená, že má pes přístup ke krmení neomezený a vysoká kalorická hodnota krmné dávky. Vyhněte se tučným masům Pozor je třeba dát si i na pamlsky, ty nám totiž mohou naši snahu o hubnutí pokazit. Velké množství komerčně vyráběných pamlsků má nevhodné složení - spousta cukru, solí (glycerol, sorbitol...), volte proto pamlsky v menším množství (do 10 % krmné dávky) a pokud můžete přírodní (při redukčních dietách jsou nejvhodnější sušené plíce).


Dostatek pohybu
Pokud doplníte vyváženou stravu o dostatek pohybu, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Nic ale nesmíme uspěchat, začneme krátkými procházkami, které postupně prodlužujeme. Do pohybu zařazujeme i hry - házení míčku, talíře apod. 


Jiné důvody nadváhy?
Důvodem nadváhy může být také onemocnění. Proto je nutné navštívit veterináře a potvrdit, nebo vyvrátit možné onemocnění. Může se jednat o sníženou funkci štítné žlázy, Cushingův syndrom, onemocnění nadledvin, kardiovaskulární problémy a další. Další příčinou může být také užívaní některých léků, které zvyšují chuť k jídlu, například glukokortikoidy.