Odlišnosti v krmení v zimním období

19.01.2020

Jak jsme nedávno slibovali, přinášíme Vám krátký článek o možnostech, o co můžete obohatit krmnou dávku Vašeho pejska na zimu, pokud je chován celoročně venku.

Zimní krmná dávka by se měla lišit od letní krmné dávky především proto, že pejsek si na zimu musí udělat určité tukové rezervy, které mu usnadní přečkat zimu bez problémů. To však nutně neznamená, že by Váš pejsek musel vypadat jako soudeček 🙂 Vy sami máte svého 4nohého parťáka denně na očích a můžete tak snadno krmnou dávku přizpůsobit jeho potřebám. Navíc co sedí jednomu pejskovi, nemusí sedět druhému, co pes to osobnost.

Na zimu je téměř nezbytností poskytnout pejskovi nejen kvalitní energeticky plnohodnotnou krmnou dávku, ale i zateplenou boudu, ideálně s odpovídající podestýlkou. Nám se nejvíce osvědčila sláma. Mezi stébly se vytváří vzduchové kapsy, které pak vytváří výbornou izolační vrstvu. Využít však můžete například i dřevité vlny.

Na začátku zimy zvyšujeme u našich psů krmnou dávku na 3,5 %. V momentě, kdy začínají přibírat a "zakulacovat" se, vrátíme se k původní dávce 2,5 % a zařazujeme do krmné dávky energeticky hodnotnější maso, jako vepřové kůže (výborný zdroj kolagenu), vepřový bok a hovězí vemeno. Hovězí vemeno má tu výhodu, že oproti svalovině, která obsahuje převážně fosfor, má vyvážená poměr fosfor : vápník a pejskům moc chutná. Jako další se dají v zimních měsících využít ovesné vločky nebo škvarky, nebo přídavky krmných olejů (lososový apod.). Vždy se však vyvarujte zkrmování většího množství tučného krmiva v jedné dávce, to by mělo sloužit pouze jako tzv. přilepšení.
Dalším faktorem ovlivňujícím množství a složení krmné dávky nejen v zimě, je fyzická zátěž pejska, které musíme krmení samozřejmě přizpůsobit. A stále platí, že nejvíce o tom, jak pejskovi sedí krmná dávka Vám " řekne" on sám

Ebi z Kopáčkova dvora - CHS s Divokou krví (odchovaná od štěněte na BARFu)

a její dcera FANTAGIRO s Divokou krví (Ebi z Kopáčkova dvora x Attila sDk)